03 12 2011

Spawn: Violator Dosyası

SPAWN ÖZEL HAFTASI' KASIM 2011

İlk olarak Mayıs 1992’ de Spawn #2 sayısında görünen Violator, Todd Mcfarlane tarafından yaratıldı. Spawn 1-100 sayıları arasında Spawn’ ın ana düşmanı iken, sonraki sayılarda ikinci sıraya geriledi. IGN’ in, 2009 yılında yapılmış olmasına rağmen, “Gelmiş Geçmiş En Harika Çizgi Roman Düşmanları” sıralamasında 97.sırada yer almayı başardı.

Violator, Phlebiac Kardeşler olarak bilinen, beş cehennem doğumlu iblisin en yaşlı olanıydı. Ana görevi Satan’ ın emirleri doğrultusunda Hellspawnlar’ a rehberlik etmek ve dünya üzerinde şeytani ruhlar yetiştirerek, cehennemin ordularını güçlendirmekti. Daha öncesinde çok sayıda Hellspawn’ ı yönlendirmiş olan Violator’ ın son görevi Al Simmons idi. Ancak Violator’ ın da bir zaafı vardı. İnsanlığın, cehennem ordularını yönetemeyecek kadar zayıf olduğunu, bu yüzden de komutanın Spawn’ a değil, kendisine verilmesi gerektiğini düşünüyordu. Violator’ ın insan formu Cloak idi. Yüzünde Malebolgia’ yı temsilen mavi bir yüz boyası olan, şişman ve şeytani yüzlü bir palyaçoydu. Hellspawnlar için asla hafife alınamayacak bir düşmandı, ancak üstlerinden emir gelmedikçe Hellspawnları öldürmesi yasaktı. Onların dünya üzerindeki güçlerini tüketmesini sağlayıp, cehennem orduları komutanlığına hazırlamakla yükümlüydü. Birkaç Hellspawn tarafından öldürülmüş olsa da, cehenneme geri dönüp, ustası tarafından yeniden diriltilmiştir.

Spawn cehenneme dönüp Malebolgia’ yı öldürdüğü zaman, ezici bir yenilgiye uğradı. Ardından Mammon’ un emrine girerek, daha büyük bir planın parçası oldu ve Nyx’ in Al’ a ihanet etmesi için zemin hazırladı.

Violator, Jason Wynn’ in de ruhsal danışmanıydı. Onunla yaptığı şeytani ortaklık Al Simmons’ ın ölümüne sebep olmuştu. Wynn’ e yardımcı olarak, akıl sağlığını geri kazanmasını ve Milli Güvenlik Teşkilatı’ na dönmesini sağladı. Ama tabi bunu hayırsever olduğu için yapmıyordu. Wynn’ in ruhu üzerinde büyük bir baskınlık kurdu ve Wynn zayıfladığı anda da onun ölümünü sağladı. Ardından da Wynn’ in bedenini alarak, yeni taşıyıcısı olarak kullandı. Sonrasında Rat City sakinlerine saldıran Clown, hepsini kendi gibi maviye boyanmış bir yüze sahip palyaçolara çevirdi. Onlar gibi, Violator’ ın sahip olduğu yüzlerce insan vardı ve bunların hepsini bunalım sonucu öldürmeye itiyor, yüzlerinde gülücükle vahşet ve barbarlık saçmalarını sağlıyordu. Spawn’ a saldırdıklarında, onu ölümün eşiğine getirdiler ve yok oldular. Clown, Al Simmons formundaki Spawn’ ı Rat City sokaklarında, kanlar içerisinde bırakarak gözden kayboldu.

Clown, Spawn #167’ de yeni ve sıska bir formda döndü. Barney Saunders adında, Wilma adlı evli bir kadınla yasak ilişki yaşayan bir adamın bedenini almıştı. Adam, kadının kocası geldiği için camdan atlamış, bir çöp kovasına düşmüş ve orada kilitli kalmıştı. Fareler ve hamamböcekleri tarafından diri diri yenilerek ölmüştü. Barney’ in vücudunu alan Clown, yine istediği zaman Violator formuna geçiş yapabiliyor, ayrıca palyaço halindeyken de keskin bir bıçak taşıyordu.

Yeni Violator, cehennem ile dünya arasında bir geçiş kapısı açarak, diğer Phlebiac Kardeşler’ in de dünyaya geçmesini sağladı. Onların yarattığı tahribatı durdurmak Spawn’ a düştü ve hemen karşılarına çıktı. Ancak Violator ve kardeşleri, kesin bir zafer kazandılar. Bu zafer, Barney Saunders’ ın kendi vücudunun kontrolünü eline almasıyla son buldu. Sevdiği kadın Wilma’ yı gören Barney’ in bilinci yerine geldi. Hala açık olan cehennem portalından içeri girerek, kendisini ve Violator’ ı oraya hapsetti. Giderken, kendisini o çöp kutusunda ölüme terk edip, kurtarmaya gelmediği için nefret duyduğu Wilma’ yı da yanında çekti ve üçü cehenneme geçiş yaptılar.

Cehennemden nasıl kurtulduğu bilinmeyen Clown, Endgame hikayesinde tekrar New York’ ta görüldü. Al Simmons’ ın intihar ettiği yerde, onun başsız cesedinin yanındaydı. Spawn’ ın öldüğünü gizlemek için sokağı, güçleriyle mühürledi ve haberdar olanları da öldürdü. Clown, kendi cehennem ordusunu kurarak, Cennet Krallığı’ nı yok etmeyi amaçlıyordu. Böyle bir karar cehennem lordlarına göre yasaktı, ama Clown gizli bir plan peşindeydi. Bu büyük planı için de kendisine yandaşlar arıyordu. Tekrar New York’ a dönen Clown, yeni Spawn Jim Downing’ in duvara çivilemiş olduğu meleği buldu. Yeni Spawn’ ın varlığından o an habersiz olan Clown, meleği levyeyle dövdükten sonra, bunu ona kimin yaptığını sordu. Violator yüzüne bürünerek meleği korkutmaya çalıştı. Ancak melek korkmadığını söyledi. Clown, “Ölümden daha kötü şeyler var, özellikle de bir melek için...” diyerek, meleğin kanatlarını kopardı.

Jim Downing ile karşılaşan Clown, onun aradığı cevapların kendisinde olduğunu söyledi. Tweak, Clown’ ın düşman olduğunu söylese de, Jim onu dinlemedi. Yeni Spawn’ a güçleri hakkında ufak bilgiler verdi ve acilen gitmesi gerektiğini söyleyerek oradan ayrıldı. Sonrasında New York’ un başka bir köşesinde, Sam ile Twitch’ in arabalarının önüne atladı. Bunu kasten yaptığı gerekçesiyle onu nezarethaneye götürdüler, ancak Clown’ ın planı da buydu. Orada Claudio adlı bir vampir de vardı ve Clown,  onun patronuyla görüşmek istediğini söyledi. Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağından bahsetti. Clown’ ın amacı, Claudio’ nun patronu ve yeni Spawn ile güçlerini birleştirerek, “Unholy Trinity” yi kurmaktı ve cenneti kendi ordusuyla yıkmaktı...

0
0
0
Yorum Yaz