14 04 2011

Marvel Karakterleri Ansiklopedisi - V -

VALKYRIE

İLK GÖRÜNÜŞ: Avengers Vol.1 #83 (Mart 1971)

GERÇEK ADI: Brunnhilde

ROLÜ: Maceracı, Chooser of The Slain

MEKANI: Asgard

GÖZ / SAÇ RENGİ: Mavi / Sarışın

ÖZEL YETENEKLERİ: Gelişmiş güç ve dayanıklılık, uzun ömür, ölülerin hamlelerini hissedebilme, ölüler boyutuna teleport olabilme yeteneği.

Odin, Asgard' ın hükumdarı, Brunnhilde' yi Valkyrior' un lideri olarak atamıştı ve öldürülenlerin arasında değerli savaşçılar bulup, onları Valhalla' ya geri getirme görevini vermişti. Brunnhilde, Enchantress onun ruhunu bir kristalde hapis edene kadar görevini başarıyla sürdürdü. Enchantress, Brunnhilde' in ruhunu yüzyıllar boyunca kapalı tuttu ve onun Valkyrie güçlerinden yararlandı. Modern zamana geldiğimizde Enchantress, çaldığı bu güçlerle onun formuna bürünerek Avengers ekibini kandırmıştır. Ardından güçlerini, sosyetenin renkli siması Samantha Parrington' a, ondan sonra da Barbara Norriss' e aktararak, onları kuklaları olarak kullanmıştır. Ama en sonunda Brunnhilde, bilincini Norriss' in vücudunda kazanmayı başarmış, daha sonra da kendi bedenine kavuşmuştur.

Brunnhilde, Valkyrie ismiyle Defenders ekibine katılmıştır. Dragon of the Moon ile yapılan savaşta, onu durdurabilmek için kendi hayatını feda etmiştir. Ancak daha sonra yeni bir beden ile geri dönmüştür. Fakat bu bedende Thor' un Ragnarok' u salması olayları sonrası harap olmuştur. Samantha Parrington versiyonu tekrar Valkyrie güçlerini kazanmış ve macerasını sürdürmüştür.

VANGUARD

İLK GÖRÜNÜŞ: Invincible Iron Man #109 (Nisan 1978)

GERÇEK ADI: Nicolai Krylenko

MEKANI: Belarus

ÖZEL YETENEKLERİ: Bir çok enerji tipini geri püskürtebilen bir güç kalkanı oluşturabilme, enerjilerin bir kısmını geri yansıtabilme, kullandığı dev çekiç

Sovyetler Birliği' nde doğan Nicolai Krylenko, doğumundan bu yana hep hile ve iki yüzlülükle işaretlenmiş bir hayat yaşadı. O ve kız kardeşi Laynia, mutant güçleriyle dünyaya geldiler. Doğum esnasında anneleri ölünce, devlet tarafından evlat edinildiler. Babalarına ise, ölü doğdukları söylendi. Sovyet devleti tarafından yetiştirilip, eğitim gördüler ve Amerikan mutanlarına karşı Super-Soldiers adlı bir takım oldular. Ama en sonunda Nicolai geçmişiyle ilgili gerçekleri öğrendi ve o zamandan sonra daha ciddi rollerde görünmeye başlandı. Şu an Winter Guard süper takımının üyelerinden birisi.

VAPOR

İLK GÖRÜNÜŞ: The Incredible Hulk # 254 (Aralık 1980)

GERÇEK ADI: Ann Darnell

ROLÜ: Suçluya dönüşen teknoloji bilimci.

ÖZEL YETENEKLERİ: Kendisini her türlü gaza dönüştürebilir. İnsan formunu kısa periyodlarda kullanabilir.

Milyoner iş adamı Simon Utrecht, Fantastic Four' un güçlerini kazandığı yolun aynısı bir yolla, süper güçlere sahip olmak ümidiyle, kendisine ait bir uzay gemisi inşaatına yatırım yapıyor. Simon' ın takımı Ann Darnell ve kardeşi Jimmy, ve de pilot Mike Steel' den oluşuyor. Uzay gemisi tamamlandıktan sonra, yetersiz bir radyasyon kalkanına sahip gemi, uzaydaki kozmik ışınların bombardımanına uğruyor. Radyoaktif ışınlarla tepkime oluşturan gazlar, Ann Darnell' ın vücudunu gaz formuna dönüştürüyor. Diğer 3 üye de süper-güçler kazanıyor ve dörtlü U-Foes takımını oluşturuyorlar. U-Foes, Hulk' ın ezeli düşmanları arasında yer almış ve kimi zamanda The Leader için çalışmıştır.

VARUA

İLK GÖRÜNÜŞ: Thor Vol.1 #300

GERÇEK ADI: Mira

ROLÜ: Göktanrıların öğrencisi

MEKANI: Ruk Island

SAÇ RENGİ: Kahverengi

ÖZEL YETENEKLERİ: Telepat, ışınlanma, uçabilme, psişik enerji.

Ruk Adası' nda 1405 yılında doğan Mira, hayata rahibe olarak başladı. 1419' da yeryüzünün panteon tanrıçaları tarafından Young Gods' a alındı. Mira, Celestial Mothership' te Katos tarafından eğitildi ve Varua adını aldı. Sea Witch' in kehanetlerinden sonra, Young Gods 3 günlüğüne oradaki kötülükleri araştırmak için yeryüzüne gönderildi. Ancak Varua orada, Deviants' a esir düştü. Deviants, Varua' nın güçlerinden yararlanarak, Ghaur' u yeniden uyandırmayı amaçlıyorlardı. Bu esaret Black Knight tarafından kesildi ve Varua özgürlüğüne kavuştu. Delta Force ile oradan ayrıldı.

VENGEANCE

İLK GÖRÜNÜŞ: Ghost Rider Vol.2 #21 (Aralık 1976)

GERÇEK ADI: Michael Badilino

ROLÜ: Dedektif

MEKANI: New York

GÖZ / SAÇ RENGİ: Yeşil / Siyah

ÖZEL YETENEKLERİ: Başkalarında fiziksel acı üretebilecek soğuk ateşler yaratabilir, ancak bu kefareti onda zihinsel bir ızdıraba neden olmaktadır.

Mephisto tarafından kandırılan Ghost Rider, dedektif Michael Badilino' nun babasını cehennem ateşiyle öldürür. Mephisto' nun olaydaki rolünden habersiz olan Badilino, mistik güçlere sahip olmak ve Ghost Rider' ı yok etmek için Mephisto ile anlaşma yapar. Vengeance adını alan Badilino, bir süre sonra gerçeği öğrenir ve Ghost Rider ile barış kararı alır. Mephisto gibi iblislerle savaşan Midnight Sons grubuna üye olur. Daha sonra, Badilino' nun eski düşmanı Anthony Hellgate, Vengeance' ı yakalar, lakin Ghost Rider onu kurtarır. Vengeance en son büyük bir patlamayla kendini yok etmesiyle gözükmüştür, ancak Ghost Rider' ın Blackheart ile olan savaşında geri dönmüş ve dostuna yardım etmiştir.

VENOM

İLK GÖRÜNÜŞ: Amazing Spider-Man #298 (Mart 1988)

GERÇEK ADI: Edward Charles "Eddie" Brock

ROLÜ: Eski gazeteci

MEKANI: New York

GÖZ / SAÇ RENGİ: Mavi / Kızıl-sarışın

ÖZEL YETENEKLERİ: Venom, symbiote sayesinde süper-insan gücüne, hızına ve dayanıklılığına sahiptir. Spider-Man gibi bir çok yüzeye yapışabilmesini sağlayan örümcek yetenekleri mevcuttur. Symbiote' unu örümcek ağı gibi kullanabilir. Symbiote' unu bir çok şekle sokarak, fiziksel silah olarak da kullanır.

Secret Wars sırasında Spider-Man, Beyonder' ın Battleworld adlı gezegeninde iken, siyah kostümüyle ilk kez tanışır. Bu kostüm onun gücünü yüksek ölçüde arttırmaktadır. Ancak Peter bu kostümü giydiğinden beri agresifleşir. Reed Richards, kostümün canlı bir parazit olduğunu açıklar. Spider-Man kostümü reddeder ve Peter' dan ayrılan parazit, Eddie Brock ile birleşir. Brock, eskiden Daily Globe için çalışan, kariyeri parlak olmayan bir gazetecidir. Sin-Eater isimli katilin kimliğini yanlış olarak belirlemesi ve bu hilenin Spider-Man tarafından açığa çıkarılması sonucunda, Brock işinden kovulmuştur.

Eddie Brock, bir kanser hastasıdır. Bu yüzden adrenalin içerikli bir çok ilaç kullanmaktadır. Hayatı altüst olmuş Brock, kiliseye günah çıkarmaya gittiğinde, kendine bir beden aramakta olan Symbiote' un hedefi olur. Symbiote, Brock' u iki sebeple seçmiştir. Biri ilaçlar yüzünden adrenalin yüklü olması, ki Symbiote adrenalinle beslenmektedir. Diğeri ise, Spider-Man' e olan ortak nefretleridir.

Venom, Spider-Man' in gizli kimliğini bilen bir kaç düşmandan biri olması sebebiyle çok daha tehlikeli olmuştur. Symbiote, Peter ile birleşmiş olduğundan, onun anılarına sahiptir ve Brock' da bu anıları öğrenmiştir. Ayrıca yine bu mirastan gelen bir hediyeyle, Venom Spider-Man' in örümcek hislerini etkilememektedir. Venom, Spider-Man' in en azılı düşmanı ya da en azılı iki düşmanından birisi olarak nitelendirilmektedir. (Diğeri Green Goblin) Yıllar boyunca Spider-Man' e nefreti sürekli artmış, onu öldürmek için sayısız girişimde bulunmuştur. Çift yaşam, Brock' u şizofren bir hale getirmiştir. Ancak Symbiote sayesinde, Brock' un kanseri ilerlemeyi kesmiştir. Spider-Man bir dönem Venom ile bir adada yaptıkları kavgada, yalancı bir ölüm numarasıyla Venom' u kandırmış ve oradan kaçmıştır. Spider-Man' i öldürdüğünü sanıp, amacına ulaştığını düşünen Venom adada kalmış ve kendisini huzur içinde bir yaşama vermiştir. Ancak Venom Symbiote' unun Ryker hapishanesinde bıraktığı parça Carnage' i doğurmuş ve Spider-Man, Carnage' i durdurabilmek için Venom' dan yardım istemek zorunda kalmıştır. Bu da numarayı altüst etmiş ve Venom' u tekrar peşine taktırmıştır. İkili azılı düşman olsalar da, bir kaç kez Carnage' i durdurmak için takım olmuşlardır.

Brock' un kanseri tekrar nüksedince, Brock parazitini açık arttırmayla suç lordu Don Fortunato' ya satmıştır. Don, Symbiote' u oğlu Angelo' ya vermiştir, ancak Symbiote Angelo' yu Spider-Man ile olan ilk savaşında, havadayken terketmiş ve Angelo yere çakılarak ölmüştür. Symbiote, ardından yeni beden olarak, bir zamanlar Scorpion olan, Mac Gargan ile birleşmiştir.

VERMIN

İLK GÖRÜNÜŞ: Captain America #272 (Ağustos 1982)

GERÇEK ADI: Edward Whelan

ÖZEL YETENEKLERİ: Süper-insan gücü ve hızı, dişleri ve tırnakları, yumuşak metalleri kesebilir, inanılmaz gelişmiş koku duyusu, fareleri düşmanına saldırmak için kontrol edebilir.

Edward Whelan, New York sokaklarında büyümüştür. Bir Nazi bilimadamının oğlu olan Baron Zemo ve bir Nazi genetikçisi Arnim Zola onu bulmuş ve deneylerinde denek olarak kullanmışlardır. Bu ikili deneylerinde Edward' ı bir fare ile birleştirerek, ona fare yetenekleri kazandırmışlardır ve Vermin doğmuştur. Zola ve Zemo, en büyük düşmanları Captain America' yı öldürmesi için Vermin' i görevlendirmişlerdir. Vermin güçlü bir fare ordusuyla Cap' e saldırmış, ancak kurtulmayı başaran kahraman Vermin' i etkisiz hale getirmiştir. Vermin kaçmayı başarmış ve Zemo' nun Meksika' daki üssüne getirilmiştir. Daha sonra New York' a dönmüş, ama Captain America ve Spider-Man tarafından yakalanıp, yüksek güvenlikli bir akıl hastanesine kapatılmıştır.

VINDICATOR

İLK GÖRÜNÜŞ: Uncanny X-Men #139 (Kasım 1980)

GERÇEK ADI: Heather McNeil Hudson

ROLÜ: Alpha Flight üyesi

MEKANI: Tamarind Island, British Columbia, Canada

GÖZ / SAÇ RENGİ: Yeşil / Kızıl

ÖZEL YETENEKLERİ: Termal-enerji savaş kostümü ona uçabilmeyi, güç kalkanı oluşturabilmeyi ve enerji saldırıları yapabilmeyi sağlıyor.

Heather Hudson ve kocası James Hudson, Kanada' nın süper kahraman grubu Alpha Flight' ın kurulmasını sağladılar. James, Guardian kimliğini alarak ekibin lideri oldu. James öldükten sonra Heather, kocasının savaş kostümünün modifiye edilmiş üst bir modelini giydi. Wolverine' den sıkı bir eğitim aldıktan sonra, Wolverine ile beraber Lady Deathstrike' a karşı savaştı. Hazır hale gelen Heather, Vindicator adını aldı ve Alpha Flight' a yeni lider oldu. Daha sonra James geri dönmüş ve Heather ile bir kız çocukları olmuştur. Başka bir gezegene göreve gittikleri sırada meydana gelen bir kaza, Alpha Flight ekiplerinin, geçmiş bir zaman diliminden, geçici kopyalarını ortaya çıkarmıştır. Asıl Alpha Flight üyeleri Plodex gezegenindeki görevlerini sürdürürken, kopya ekipte dünyada onların yerine görevde bulunmuşlardır.

VIPER

İLK GÖRÜNÜŞ: Captain America #110 (Şubat 1969)

GERÇEK ADI: Ophelia Sarkissian

ROLÜ: Terörist

GÖZ / SAÇ RENGİ: Yeşil / Siyah

ÖZEL YETENEKLERİ: Strateji uzmanı, silahlar, dövüş sanatları ve taktikler konusunda yüksek bilgili, eğitimli bir terörist.  Bazı yakın dövüş çeşitlerinde yetenekli ve kırbaç kullanmada usta.

İleride Viper olarak bilinecek olan bu bayan, kariyerine uluslarlarası terör örgütü HYDRA' nın bir üyesi olarak başladı. HYDRA örgütü, Nick Fury ve SHIELD ajanları tarafından dağıtıldığında, organizasyonun kalan elemanlarını toplayarak, Madame Hydra adını aldı ve örgüt liderliğini ele geçirdi. Dünyada ciddi bir panik yaratmayı başardı ve uzun süre terör estirdi. Captain America tarafından durdurulduktan sonra, Virginia' a gitti. Orada Viper ismiyle bilinen kostümlü suçlu Jordan Stryke' ı öldürdü ve onun kostümünü ve ismini aldı. Onun kurduğu Serpent Squad' ın yeni lideri oldu. Bu yeni yeni Viper' ın liderliğinde, Serpent Squad bir terör örgütüne dönüştü. Viper,o zamandan beri Red Skull, Baron Strucker, Silver Samurai gibi suç liderleriyle işbirliği yaparak, dünyada kaos ve anarşi arzuları kurmaya devam etti.

VISION

İLK GÖRÜNÜŞ: Avengers #57 (Ekim 1968)

MEKANI: New York City

GÖZ RENGİ: Altın

ÖZEL YETENEKLERİ: Süper-insan gücü ve dayanıklılığı, solar enerji kullanabilme, vücudunu elmas sertliğine dönüştürebilme, kütlesini azaltarak hayalet formuna geçebilme.

Vision, o sıralarda öldüğü sanılan Wonder Man' in beyin yapıları kullanılarak programlandı. Bunu gerçekleştiren de Avengers' ın büyük düşmanı Ultron ve orjinal Human Torch deneyinden sorumlu Professor Phineas T.Horton idi.

Ultron çok geçmeden Vision' ı, Wonder Man gibi Avengers ekibinin yanına gönderdi. Onları Vision sayesinde bir tuzağa doğru çekmek istiyordu. Ama yine Wonder Man gibi, Vision' da bir süre sonra Avengers' a hayranlık duymaya başladı. Ultron' un kendisi üzerindeki kontrolünü kırmayı başardı ve Avengers ekibine onu yenebilmesi için yardımcı oldu. Minnettar kahramanlar, Vision' a bir ödül olarak, onu Avengers ekibine davet ettiler. Bu jest karşısında inanılmaz şaşıran Vision' ın gözünden bir damla yaş döküldü. Vision' ın insani hisleri, bu aşamadan sonra daha da gelişmeye başladı. Yavaş yavaş Scarlet Witch, Wanda Maximoff' a aşık olduğunu hissetti. Wanda da onun hislerine karşılık verince, ikisi evlendi ve Avengers ekibinden ayrılıp, New Jersey, Leonia' ya taşındılar.

Annihilus ile olan savaşlarında Avengers' a yardım edebilmek için ekibe geri dönen Vision, bu savaşta yaralandı. Starfox onu ISACC adlı devasa bilgisayar sistemiyle bağlantılarını birleştirerek tedavi etmeye çalıştı. ISACC, Vision' ın beynindeki Ultron' dan kalma kontrol kristaline dağılarak, androidin düşüncelerini başkalaştırdı. Vision, Avengers' ın liderliğine getirildiğinde, dünya üzerindeki tüm bilgisayarların kontrolünü eline alarak insanlığa yeni bir altın çağ getireceğini ileri sürdü. Ama Avengers üyeleri, onu bu hırslı planından vazgeçirdiler ve Vision' ın artık güvenilmez olduğunu düşündüler. Hükumet Vision' ı kaçırdı ve parçalarına ayırdı.

Vision, West Coast Avengers tarafından kurtarıldı ve Dr. Pym ile Black Panther onu yeniden monte ettiler. Ama o tüm insani duygularını kaybetmişti ve artık Scarlet Witch' in aşkına karşılık veremez haldeydi. Bu yüzden boşandılar. Scarlet Witch delirdiğinde ve Avengers' ın dağılmasına yol açtığında, Vision' ın adroid vücudu da yok edildi. Şimdilerde Iron Lad' in nörokinetik zırhına aktarılan programlama sonucu Vision, bir Young Avenger olarak yeniden doğdu.

OKUNMASI GEREKENLER:

Giant-Size Avengers #4: The Vision ve Scarlet Witch evleniyor !

The Vision & Scarlet Witch #1-12: Vision Ve Wanda evlendikten sonra Avengers' tan ayrılıyorlar ve New Jersey' e taşınıyorlar.

Avengers #251-254: Vision yer yüzündeki tüm bilgisayarları kontrolü altına almaya çalışıyor.

West Coast Avengers #42-45: Hükumet Vision' ı yakalattırıp, parçalarına ayırıyor.

VULTURE

İLK GÖRÜNÜŞ: Amazing Spider-Man #2 (Mayıs 1963)

GERÇEK ADI: Adrian Toomes

ROLÜ: Mucit, suçlu

MEKANI: Staten Island

GÖZ RENGİ: Açık kahverengi

ÖZEL YETENEKLERİ: Vulture' a 95 mph hızında uçabilmesini sağlayan elektromanyetik kostümü, ayrıca bu kostüm onun gücünü, hızını ve dayanıklılığını süper-insan limitlerine çıkarmasını sağlıyor.

Adrian Toomes, kendisine olan saygısını işlediği suçlar ile kazanmıştır. Arkadaşı Gregory Bestman ile B&T Electronics' i kurmuştur. Ancak Toomes, uçabilmeyi sağlayan elektromanyetik zırhı icat ettiğinde, ortağı Bestman' ın onu dolandırdığının farkına varmıştır. Büyük icadını kuşanarak, intikam amacıyla şirketin tüm fabrikalarını yok etmiş ve yüklü miktarda paraya el koymuştur. O andan sonra suçluluk hayatına başlamış ve Spider-Man ile bol bol karşılaşmıştır.

Toomes hapishanedeyken, onun hücre arkadaşı Blackie Drago, Toomes' un Vulture kostümünü sakladığı yeri öğrenmiş ve onu bulmuştur. Ancak onu kullanması, bulmasından daha zordur. İlk mağlubiyetini Spider-Man' e karşı yaşamış, ardından da hapisten kaçan Toomes tarafından pataklanmıştır. Toomes, şimdiler bayağı yaşlanmış olsa da, Spider-Man' e olan nefreti ona ömür vermekte ve suçluluk hayatına devam etmesini sağlamaktadır.

5967
0
0
Yorum Yaz