16 06 2011

Marvel Karakterleri Ansiklopedisi - T -

TAINE, SYDNEY

İLK GÖRÜNÜŞ: Nightside #1 (Aralık 2001)

ROLÜ: Polis Dedektif

MEKANI: New York

SAÇ RENGİ: Siyah ve Gri

ÖZEL YETENEKLERİ: Çeşitli yakın dövüş sanatlarında eğitimli, Capoeira' da gayet iyi, silahlı dövüşlerde de yetenekli. Bilinen bir süper gücü yok.

Sydney Taine, The Others tarafından NYPD' nda güven duyulan tek dedektiftir. The Others, şeytani tutkular yüzünden kendilerini kaybetmiş kişilerin oluşturduğu bir gruptur. 3 suç lordunun ölümlerinin soruşturmasını yürüten Sydney, Ape Largo ile partner oldu. The Others' ın "Tao' nun Üç Kayıp Hazinesi" ni ele geçirme planlarını ortaya çıkardı ve büyük bir cesaretle onlara karşı savaşarak galip geldi. Çalıntı hazineleri eski hocası, Suzuki Shosan' a teslim etti.

Sydney' in, güçlü bir yaratık ırkı olan Players ırkına mensup olabileceği ihtimalleri bulunmaktadır.

TALISMAN

İLK GÖRÜNÜŞ: Alpha Flight #5 (Aralık 1983)

GERÇEK ADI: Elizabeth Twoyoungmen

ROLÜ: Öğrenci

MEKANI: Kanada

GÖZ / SAÇ RENGİ: Mavi, Siyah

ÖZEL YETENEKLERİ: Mistik yetenekler, sihirli enerjileri kontrol edebilme, tacını taktığı zaman ruhlara emir verebilir, mistik enerjileri dönüştürebilir.

Elizabeth, Kanada' da dünyaya geldi ve Michael Twoyoungmen' in kızıydı. Annesi Kathryn amansız bir hastalık yüzünden hayatını kaybettikten sonra, Elizabeth babasından uzaklaşmaya, ondan soğumaya başladı. Çünkü Michael, annesini iyileştireceğine dair ona söz vermişti ve başarısız olmuştu.

Arkeoloji öğrencisi olan Elizabeth, Calgary' de bir kazı sırasında bir kafatası buldu. Kafatasına dokununca sadece kendisinin görebildiği bir görüntüyle karşılaştı. Kafatasını hemen babasına götürdü ve ikisi kafatasında şeytani güçler olduğuna kanaat getirdiler. Michael bir şaman olmuştu, bu karanlık gücün de efsanevi kuzey canavarlarından birisi Ranaq olduğunu anlamıştı. Elizabeth ile beraber Ranaq' ı buldular ve onu alt etmeyi başardılar. Bundan kısa bir süre sora, şamanın iksir kesesine ulaşan Elizabeth, kesenin içerisinde bulduğu tacı başına taktı ve bu onu Talisman' a dönüştürdü. Taç sayesinde, her türlü enerjiyi istediği enerjiye dönüştürebiliyordu ve doğadaki ruhlara hükmedebiliyordu.

Ardından Alpha Flight' a katıldı ve diğer efsanevi büyük canavarlar ile savaştı. Civil War sonrası, oluşturulan Omega Flight' a katılmak istemese de, bir şekilde kendisini olayların içerisinde buldu.

TARANTULA

İLK GÖRÜNÜŞ: Web of Spider-Man Vol.1 #36 (Mart 1988)

GERÇEK ADI: Luis Alvarez

ROLÜ: Hükumet suikastçisi

MEKANI: Delvadia, Güney Amerika

GÖZ / SAÇ RENGİ: Kahverengi / Siyah

ÖZEL YETENEKLERİ: Gelişmiş refleksler ve dövüş yetenekleri. Yüksek güç. Uyuşturucu, felç edici, öldürücü veya zehirleyici etkilere sahip bot iğneleri.

Eski Batı zamanlarında Tarantula adını kullanan bir suçlu mevcuttur, ancak ilk modern Tarantula; Anton Miguel Rodriguez adında Delvadia kasabasından genç bir devrimcidir. Devlet, ona bir kostüm vererek ve süper-insan formülü uygulayarak, Güney Amerika' nın kendi Captain America' sını yaratmaya çalışmıştır.

Tarantula profesyonel bir suikastçi haline gelmiştir. Bir kaç görevden sonra New York' a gitmiş, Hudson River' da teknedeki insanları soymaya hazırlanırken, Spider-Man ve Punisher tarafından durdurulmuştur. Roxxon Yağı ile yapılan tedaviler sonucunda, mutasyon geçirmeye başlayan Tarantula, gerçek bir insan-örümcek e dönüşmeye başlamıştır. İnsani görüntüsünü kaybetmeye başlayınca, dayanamamış ve intihar etmiştir. Kızı Tarantula kostümüne bürünerek, babasının bıraktığı işi devam ettirmiştir. Batroc' un kızı ile ortak olmuştur. Ancak Taskmaster' ın ellerinde hayatını kaybetmiştir.

Kaptan Luiz Alvarez, ikinci resmi Tarantula' dır. Delvadia hükumeti tarafından Rodriguez' in yerine terfi ettirilmiştir. En az selefi kadar, vahşi ve acımasızdır. Delvadia' dan kaçan halkı bulup, idam etmekle görevli olur ve Amerika' ya gider. Spider-Man ile karşılaşır ve durdurulur. Alvarez, daha sonra ülkesinden sürülmüş ve bir süre sonra da The Jury adlı kanundışı bir örgüt tarafından idam edilmiştir.

TASKMASTER

İLK GÖRÜNÜŞ: Avengers #195 (Mayıs 1980)

GERÇEK ADI: Bilinmiyor

ROLÜ: Paralı asker, Öğretmen

ÖZEL YETENEKLERİ: Diğer kişilerin hareketlerini taklit edebilme.

Taskmaster, rakiplerinin hareketlerini birebir taklit edebilme yeteneğine sahiptir. Kendisini büyük hırsızlar yetiştirmeye adamıştır. Sonrasında da profesyonel suçluların yetiştiği illegal akademiler kurmuştur. Avengers ekibi, bu seri suçlu üretiminin arkasındaki ismin o olduğunu öğrenmiş ve onun akademilerini bir bir yok etmeye başlamışlardır. Taskmaster daha sonra hapishaneye girmiştir ve orada da kendisine bir Captain America eğitmeye başlamıştır. John Walker, U.S.Agent !

Hapisten kaçtıktan sonra, paralı askerlik yapmaya başlamıştır. Bunun öncekinden daha karlı bir iş olduğunu keşfetmiştir. Civil War patlak verdiğinde, hükumet tarafından Captain America' nın kaçak ekibini durdurması için Thunderbolts ekibine yerleştirilmiştir. Cap' in Avengerlar' ı ile olan savaşta Sue Storm' u öldürmek üzereyken, Mr.Fantastic tarafından engellenmiştir. Negative Zone' a hapis edilen Taskmaster, paralı asker olarak ününü geri kazanmak isteyen Deadpool tarafından kaçırılmıştır. Deadpool ile ortak işler yapmışlardır. Dark Reign döneminde, Deadpool' a Osborn' un Thunderbolts' unu alt etmesinde gizliden yardımcı olmuştur. Bir süre sonra Osborn tarafından yeni Avengers Initiative' in başına getirilmiştir.

TEEN BRIGADE

İLK GÖRÜNÜŞ: Incredible Hulk Vol.1 #6 (Mart 1963)

ÜYELER: Rick Jones (Kurucu), Candy, Rider, Specs, Wheels

The Teen Brigade bir grup genç radyo meraklısının oluşturduğu, Rick Jones tarafından kurulan ve amacı Hulk hakkında bilgiler toplamak olan bir çeşit grup. Grubun ana elemanlarının yanında gönüllü bir çok kişinin de katılmasıyla oluşan geniş ağları sayesinde, çoğu zaman Hulk' ın o anki yerini tespit edebilmişlerdir. Avengers' ı ilk görevlerinde harekete geçiren ihbar da Teen Brigade tarafından yollanan bir çağrıdır. Aynı şekilde, o esnalarda yeniden hayata dönmüş olan Captain America' ya, tüm Avengers' ı taşa dönüştüren düşmanın kimliğini bulmasında yardımcı olmuşlardır. Grup, Captain America' nın bir haber teşkilatı olarak görev yapmıştır.

TERROR

İLK GÖRÜNÜŞ: Daredevil #305 (Haziran 1992)

GERÇEK ADI: Bilinmiyor, Shreck olabilir.

ROLÜ: Suçlu

GÖZ / SAÇ RENGİ: Değişken / Yok

ÖZEL YETENEKLERİ: Vücüdunun parçalarını, başka insan veya hayvanların vücut parçalarıyla değiştirebilir. Bu vücutların parçalarından güç kazandığı gibi, vücut sahiplerinin hatıralarını da kazanır. Eğer bir süper kahramanın parçasını alırsa, süper-güçlere sahip olabilir.

Yakın bir gelecekte, yenilmez bir varlık olarak bilinen Terror, yeşil renkli bir şeytan ile savaşmıştı. İblisi yenebilmenin tek yolu, kendi formunu feda etmekti. Terror bunu gerçekleştirdi ve ölmüş olan iblisin formunu aldı. Onun bedeniyle beraber, güçlerini de alan Terror; vücudunun parçalarını başka insan veya hayvanların vücut parçalarıyla değiştirebilme yeteneğini kazandı. Vücudu şu an ölü ve çürümekte olan vücut parçalarından oluşan bir koleksiyon şeklinde. Yüzündeki uzun iğneler, formunu aldığı iblisten kalma. Onları istediği zaman sökerek veya uzatarak, silah görevinde kullanabiliyor. Ortağı Boneyard, ona vücut parçaları toplamasında yardım ediyor. Terror Inc. adlı bir suikast bürosu kurmuştur.

THANOS

İLK GÖRÜNÜŞ: Iron Man #55 (Şubat 1973)

ROLÜ: İşgalci

MEKANI: Sanctuary III

GÖZ / SAÇ RENGİ: Kırmızı / Yok

ÖZEL YETENEKLERİ: Aşırı yüksek kozmik enerji gücü, kozmik enerjiyi istediği gibi kullanabilme, dönüştürebilme; yüksek fizik gücü, enerji ışınları, güç kalkanı ve diğer araçları.

Thanos, Saturn' ün uydusu Titan' da Eternal kolonisinin bir mensubu olarak dünyaya geldi. Ancak Thanos, farklı bir ırk olan Deviants genleri taşımaktaydı. Bu sebep ile kolonisi tarafından dışlandı. Thanos da farklı görüntüsünün farkındaydı ve kendisini uzaklaştırmayı tercih etti. Sadece kardeşi Eros (Starfox) ile yakın kalmayı sürdürdü. Yetişkinliğe geldiğinde, olağanüstü güçleri ortaya çıkmaya başladı ve kolonisindeki en güçlü kişi oldu. Kolonideki diğer üyeler, ona The Mad Titan ismini taktılar. Thanos' un saplantıları gün geçtikçe arttı. Ardından kendisine bir bayan formunda görünen Death ile karşılaştı. Death' e tapmaya başlayan Thanos, onun askeri haline geldi. Galaksilerarası askerler bularak bir ordu oluşturdu ve kendi gezegeni Titan' a nükleer bir saldırı başlattı. Irkından milyonlarca kişiyi katletti. Ardından gözünü Dünya' ya dikti ve ordusuyla beraber Dünya' ya geldi.

Dilediği her şeyi gerçekleştirecek olan Cosmic Cube' ü aramaya başladı ve yerini buldu. Küp sayesinde gezegenin kahramanlarını kolaylıkla mağlup etti. Ancak Captain Marvel kübü kırmanın bir yolunu buldu ve Thanos' u yenmeyi başardılar. Thanos, Death' in kendisini terkettiğini düşündü ve onun saygısını kazanmak için tekrar hazırlanmaya başladı.

Thanos tekrar ortaya çıktığında Adam Warlock ile takım olarak, Magus' u mağlup etti. Bu ortaklık sırasında Thanos, Warlock' un gelecekte kullanmayı planladığı Ruh Kristalleri' ni keşfetti. Thanos kristallerin gücünü kullanarak, bir yıldızı bile yok edebilecek kadar güce sahip olan Infinity Gauntlet silahını oluşturdu ve Warlock' u öldürdü. Dünya' ya tekrar saldıran Thanos, kahramanları tekrar mağlup etse de, Ruh Kristali' nden gelen Adam Warlock' un ruhu tarafından vücudu taşa dönüştürüldü.

THENA

İLK GÖRÜNÜŞ: The Eternals Vol.1 #5 (Kasım 1976)

GERÇEK ADI: Azura

ROLÜ: Savaşçı

MEKANI: Olympia, Yunanistan

GÖZ / SAÇ RENGİ: Mavi / Sarışın

ÖZEL YETENEKLERİ: Süper-insan gücü, el ve gözlerden kozmik enerji üretebilme, zihin kontrolü, uçabilme

Thena, süper-insan ırkı Eternals' ın hükumdarı Zuras ve karısı Cybele çiftinin kızlarıdır. Eternals ve Olympia Tanrıları arasında imzalanmış anlaşma gereği Zuras, Azura' nın ismini Athena' ya hitaben Thena olarak değiştirmiştir. Thena, Deviants ırkının bir mensubu olan Kro ile tanışmış ve aralarında bir ilişki başlamıştır. Donald ve Deborah Ritter isimli ikiz çocukları olmuştur. Zuras öldükten sonra, Thena tahta geçerek Prime Eternal sıfatını almıştır. Bir süre sonra tahtı geçici olarak başka bir Eternal, Ikaris' e kaptırsa da; geri almayı başarmıştır.

THING, THE

İLK GÖRÜNÜŞ: Fantastic Four #1 (Kasım 1961)

GERÇEK ADI: Benjamin Jacob Grimm

ROLÜ: Maceracı, eski pilot, güreşçi

MEKANI: New York

GÖZ / SAÇ RENGİ: Mavi / Kahverengi (İnsan formunda)

ÖZEL YETENEKLERİ: Süper-insan gücü, dayanıklılığı; 85 tona kadar kaldırabilecek güç, bazuka gibi ağır silahlara dayanıklılık, ısıya dayanıklılık, uzayda ve okyanusun dibinde yaşayabilmesine olanak sağlayan formu.

Ben Grimm, The Thing; Fantastic Four' un en asabi üyesidir. Kötü güçlere karşı savaştığı kadar kendisiyle de savaşmaktadır. New York' un fakir bir köşesinde doğmuştur. Abisi Daniel gibi o da sokak çetelerine üye olmuştur. (Yancy Street Gang) Ailesi öldükten sonra, amcası Jake onu yanına almıştır ve doğru yolu bulmasında yardımcı olmuştur. Empire State Üniversitesi' nde futbol okuluna gitmiştir. İlk yılında yurttaki oda arkadaşı, bilim öğrencisi ve dahi Reed Richards olmuştur ve sonradan onun en yakın arkadaşı haline gelmiştir.

Reed bir gün Ben' e, bir uzay gemisi inşaa etmeyi planladığını söylediğinde, Ben onu dalgaya almış ve geminin pilotu olabileceğini söylemiştir. Üniversiteden sonra Ben, Amerikan Hava Kuvvetleri' ne katılmış ve usta bir pilot ve astronot olmuştur. Bu esnada Reed Richards' ın uzay gemisi projesi, test sürüşü dönemine ulaşmıştır, ancak hükumet projeye olan yatırımını kesme tehditinde bulunmaktadır. Reed acil olarak test sürüşü yapmak ister ve Ben' de sürüşün pilotluğunu yapmayı kabul eder, ancak geminin kalkanlarının halen yetersiz olduğunu düşünmektedir.

Reed ve Ben, Reed' in sözlüsü Susan Storm ve Sue' nun kardeşi Johny Storm ile beraber uzaya olan yolculuklarına başlarlar. Ancak gemileri uzayda kozmik radyasyona yüksek derecede maruz kalır.

Dörtlü, bu kozmik saldırı sonrasında genetik olarak değişime uğrar ve çeşitli güçler kazanırlar. Ben' in derisi turuncu renkli bir kayaya döner ve The Thing adını alır. Reed diğerlerini, güçlerini insanlık yararına kullanmaya ikna eder ve Fantastic Four' u kurarlar. Ben grupta fiziksel görüntüsü kalıcı olarak değişen tek üyedir ve bunun olumsuz etkilerini de sürekli yaşamaktadır. Çoğu kez eski formuna dönmenin yollarını arar, ancak bu değişimi ne kendisi ne de Reed kontrol edebilmeyi başarır.

Ben' in hayatı, görme engelli bir heykeltraş olan Alicia Masters' a aşık olmasıyla değişir. Alicia' da Ben' i görüntüsünü dikkate almadan, tamamen kişiliği için sevmektedir. Ancak The Thing, Beyonder' ın Battleworld' üne çekilip, Dünya' ya geri döndüğü zaman; Alicia ve Johny Storm' un sevgili olduklarını görür. Öfkelenen Ben, Fantastic Four' dan ayrılır. Uzun bir süre West Coast Avengers ile takıldıktan sonra, Fantastic Four' a geri döner.

OKUNMASI GEREKENLER:

Fantastic Four #1: Uzayda yaşanan bir kaza Ben Grimm' in The Thing' e dönüşmesini sağlar.

Fantastic Four #8: The Thing, Alicia Masters ile tanışır ve uzun süreli aşkları başlar.

Fantastic Four #310: Fantastic Four' dan ayrılan The Thing, West Coast Avengers' a katılır. Bu esnada mutasyonu artar ve onu daha canavarımsı bir hale değiştirir.

THOMPSON, EUGENE "FLASH"

İLK GÖRÜNÜŞ: Amazing Fantasy Vol.1 #15 (Ağustos 1962)

GERÇEK ADI: Eugene Thompson

MEKANI: New York

GÖZ / SAÇ RENGİ: Mavi / Kızıl-sarı

ÖZEL YETENEKLERİ: Yetenekli bir atlet, hızı sayesinde Flash nikini kazanmış, Midtown Lisesi, beyzbol ve futbol takımlarının yıldızıydı.

Flash Thompson, atletik yetenekleri sayesinde Midtown Lisesi futbol takımının kahramanı haline geldi. Spor, alkol bağımlısı babası Harry ile olan problemlerinin üstesinden gelmesini sağlıyordu. Harry, Flash' ı sürekli döven bir babaydı. Flash Midtown' da, okulun en popüler kızı Liz Allan ile çıkmaya başladı. Peter Parker ile sürekli olarak uğraşmakta ve onun başına bela olmaktaydı. İçten içe Peter' ın zekasını kıskanıyor ve Liz' e çekici gelmesinden korkuyordu. İroniktir ki Flash, tam bir Spider-Man hayranıydı. Flash, Peter ile beraber Empire State Üniversitesi' ne gittiler ve zamanla arkadaş oldular.

Thompson, Spider-Man' in kahramanlıklarından etkilenerek orduya katıldı ve bir süre Güneydoğu Asya' da hizmet verdi. Daha sonra Betty Brant ile bir ilişkisi oldu. Betty Brant o sıralarda, Daily Bugle muhabiri Ned Leeds ile evliydi ve bu ilişki Ned' i Hobgoblin olmaya sürükledi.

Depresyona giren Flash kendisini alkole verdi. Bu esnada Norman Osborn, Flash' a şirketi Oscorp' ta iş teklif etti. Ancak işi gereği, Peter Parker ile yakın olan herkese zarar vermesi gerekiyordu. Osborn, Flash' ı viski içmeye zorladı ve arabasıyla kaza yapmasını sağladı. Flash, arabasıyla Peter' ın öğretmenlik yaptığı Midtown Lisesi' ne çarptı. Kaza sonrası Flash komaya girdi ve Liz Osborn onun refakatçisi oldu.

THOR

İLK GÖRÜNÜŞ: Journey Into Mystery Vol.1 #83 (Ağustos 1962)

GERÇEK ADI: Thor Odinson, Donald Blake, Eric Masterson, Jake Olson

ROLÜ: Yıldırım Tanrısı

MEKANI: Asgard

GÖZ / SAÇ RENGİ: Mavi, Sarışın

ÖZEL YETENEKLERİ: Gelişmiş güç ve dayanıklılık, uzun ömür, kısmen ölümsüzlük, Odin gücü sayesinde sağlanan büyüsel yetenekler, kırılmaz çekici Mjolnir ile boyutlararası kapılar açabilir, uçabilir, fırtına ve yıldırım yaratabilir.

DOSTLARI: Avengers, Beta Ray Bill, Sif, Warriors Three

DÜŞMANLARI: Loki, Surtur, The Enchantress, The Absorbing Man

Thor, Yıldırım Tanrısı ve  Asgard' ın tapılan şampiyonu... Halkını o kadar fazla sevmekteydi ki, Ragnarok Savaşı' nda boşa var oluş döngüsünü kırarak onların yok oluşunu tetikledi. Thor, Asgard' ın hükumdarı ve göklerin babası Odin ve Asgardlılar' ın Midgard olarak isimlendirdiği Dünya' nın Tanrıça Ana' sı Gaea' nın çocuklarıydı. Thor, Asgard' daki Gökkuşağı Köprüsü sayesinde Mjolnir' i kullanarak Asgard ve Midgard arası seyahat edebilmekteydi.

Thor, küçük yaşından beri babasının tahtına veliaht olarak yetiştirilmişti. En yakın arkadaşı Balder ve ilk aşkı Sif ile beraber büyümüşlerdi. Ama Thor' un üvey kardeşi Loki hep ondan nefret etti ve tahta kendisinin geçmesini arzuladı. Thor, efsanevi çekiç Mjolnir' i taşımaya layık olduğunu kanıtladığı zaman, Yıldırım Tanrısı sıfatını da aldı.

Thor, 9.yüzyılda Vikinglere liderlik ederek, Dünya ile kaynaşmaya başladı, ancak yandaşlarının bir Hristıyan manastırını kılıçtan geçirmeleriyle onlara sırt çevirdi. Başarılı yüzyıllar geçirdi ve zamanının çoğunda Asgard' daydı.

Oğlunun alçakgönüllü olmayı öğrenmesi gerektiğini düşünen Odin, Thor' u Dünya' ya sürdü. Orada hafızası kaybolan ve kendi kendini ölümlü bir doktor, Donald Blake olduğuna inandıran Thor, tahta bir bastondan destek alarak yürür bir hale geldi. Daha sonra bastonunu yere vurduğunda, baston Mjolnir' e dönüştü ve Thor güçlerini ve hafızasını geri kazandı. Yıllarca çift kimlik kullanarak Dünya' da yaşadı ve süper-güçlü kötüler Radioactive Man ve Absorbing Man gibi tehditlerle savaştı. Loki, Thor' u Hulk ile bir kavganın içerisine çekerek, tuzağa düşürmek istedi; ancak olay sonunda gerçekleşen bir grup süper kahramanın birleşerek Avengers' ı kurması oldu. Bu vasıtayla Thor, Avengers' ın kurucu üyeleri arasında yer aldı ve Captain America, Iron Man gibi büyük kahramanlarla omuz omuza savaşabilme fırsatı buldu.

Thor' u alt etmeyi başaran bir kaç düşman oldu, ancak Beta Ray Bill onu yenmekle kalmadı ve Mjolnir' i de kaldırarak bu güce layık olduğunu ispatladı. Etkilenen Odin, Stormbreaker adlı yeni bir çekiç yaptırdı ve onu Bill' e verdi. Beta Ray Bill, bununla beraber Beta Ray Thor oldu. Bu esnada Thor, Donald Blake kişiliğinden vazgeçti ve bir inşaat işçisi Sigurd Jarlson kimliğine bürünmeyi denedi. Ama yeni sınavlar Thor' u rahat bırakmadı. Babası Odin, Ateşler İblisi Surtur' a savaşta kaybetmiş ve ölmüş görünüyordu. Thor, tahta geçmeyi reddetti ve bu onur Balder' a geçti. Thor, ölümsüzlüğünü eriten büyük bir lanetin etkisi altına girdiğinde, hayal edilmesi güç bir işkenceye maruz kaldı. Yaralar, büyü tersine dönene kadar neredeyse Thor' un vücudunu parçalamıştı.

Asgard' ı sona sürükleyen olaylar zinciri Odin' in gerçekten ölümü ile başladı. Odin, savaşta Surtur tarafından katledildi. Bu kez tahta geçen Thor, gizemli Odin gücünün sahibi oldu. Dünya konuları üzerinde daha direkt bir role sahip olmak amacıyla Asgard' ı Dünya' ya taşıdı ve gezegeni 200 yıl kadar diktatörlük rejimiyle yönetti. Daha sonra yaptıklarının hata olduğunun farkına varan Thor, zamanda yolculuk yaparak bu 200 yıldaki sorunları çözdü. Bu esnada Loki, Sultur' u Mjolnir ile boy ölçüşebilecek kadar güçlü silahlar icat etmeleri için ikna etmeyi başardı. Loki yandaşlarını toplamayı başararak Asgard' a saldırdı ve fethetti.

Loki' nin son hareketlerinin, Ragnarok' un son belirtileri olduğunu anlayan Thor, manevi bir yolculuk yaparak Odin gücünü izledi. Ardından da Ragnarok döngüsünün iç yüzünü öğrendi. Yok oluş ve yeniden yaradılış sonsuz bir döngü içerisindeydi ve tanrılar Gölgelerde Oturanlar' ın eğlence parklarından başka bir şey değildi. Halkının uğradığı bu gurur kırıcı durumu durdurmak ve tekrar anlamsız bir yaşam döngüsüne katılmayı engellemek amacıyla Thor, Asgard boyutunun gerçekliğini sağlayan örtüyü kesti ve kendisiyle beraber tüm Asgard' ı var oluştan sildi.

Avengers arkadaşları Thor' un savaş sırasında kaybolduğunu düşündüler ve Mjolnir yeryüzünde bulundu ve Amerikan Ordusu' nun denetimine girdi. Çekici kaldırmayı deneyenler olsa da başaramadılar. Ancak bir gün çantalı bir adam, Donald Blake; çekici kaldırmayı başardı. Çekici dokunan Blake, Yokluk Boşluğu' na çekildi ve orada Thor' un da bulunduğunu gördü. Blake, Odin' in Thor' dan Donald Blake kişiliğini çektiği zaman Blake kişiliğinin bu boşluğa çekildiğini söyledi. Daha sonra Thor boşluğa çekilince de, Donald Blake kişiliğinin kendisini New York' ta bulduğunu anlattı. Blake, Thor' u çekici tekrar tutması konusunda ikna etti ve Thor yeryüzüne geri döndü. Tekrar Blake ile beraber çifte kimlikle yaşayan Thor, Asgardlılar' ın da Ragnarok' ta ölmediklerini ve Dünya üzerinde saklandıklarını keşfetti.

OKUNMASI GEREKENLER:

The Mighty Thor #337: Beta Ray Bill, ilk etapta bir düşman, sonrasında da bir dost olarak Thor ile karşılaşıyor.

Thor: Son of Asgard #1-12: Bu mini-seri Balder, Sif ve Thor' un gençlik maceralarını anlatıyor.

The Mighty Thor #582-588: Asgard' ın kıyameti, Ragnarok başlıyor ve tüm Asgard yok oluyor.


THUNDERBOLTS

İLK GÖRÜNÜŞ: The Incredible Hulk #449 (Ocak 1997)

ÜYELER: (Eski Thunderbolts) Baron Zemo, Techno, Beetle, Songbird, Atlas, Moonstone, Jolt, Charcoal (Post-Civil War) Norman Osborn, Moonstone, Bullseye, Penance, Radioactive Man, Songbird, Swordsman, Venom (Dark Reign) Black Widow II, Ghost, Paladin, Headsman, Ant-Man, Grizzly, Scourge, Mister X (Şu an) Luke Cage, Fixer, Ghost, Songbird, Moonstone, MACH V, Satana, Man-Thing

Thunderbolts, Baron Zemo tarafından kuruldu ve Zemo' nun Masters of Evil ekibinin üyelerinden oluşuyordu. Onslaught ile olan savaştan sonra Fantastic Four ve Avengers öldü sanılınca, Baron Zemo bu ekiple ortaya çıktı. Süper-kötü üyelerini yeni birer kimliğe büründürerek, onları Thunderbolts adı altında bir süper-kahraman grubu olarak dünyaya tanıttı. Bu yeni kimliklerinde hiç de başarısız sayılmadılar. Hatta kendisinin gerçekten bir kahraman olduğuna inanan üyeler bile oldu ve Wrecking Crew, The Circus of Crime ve yeni Masters of Evil gibi süper-kötü gruplarıyla savaştılar. Avengers ve Fantastic Four geri döndüklerinde, Baron Zemo ekibinin üyelerinin gerçek kimliklerini açıkladı ve onları kendisine bağımlı hale getirdi ve sadakatlerini güvenceye aldı.

Civil War döneminde kurulan yeni Thunderbolts ekibine Norman Osborn liderlik etti ve ekip, Superhuman Registration Act' ten kaçanları avlamakla görevlendirildi. Daha sonra aynı ekip Secret Invasion' da Skrullar' a karşı savaştılar ve Osborn' un savaş sonrası bir halk kahramanına dönüşüp, onun liderliğinin karanlık döneminde yeni bir ekip oluşturuldu. Moonstone, Venom ve Bullseye' ın Dark Avengers' a katılmasıyla üyeleri yenilenen ekip, Osborn' un pis işlerini ve suikast taleplerini yerine getirmekle görevliydiler. Osborn' un devri kapanıp, kahramanlar çağı başladığında, yeni kurulan Thunderbolts' un lideri Luke Cage oldu.

THUNDERSTRIKE

İLK GÖRÜNÜŞ: Thor #391 (Mayıs 1988)

GERÇEK ADI: Eric Masterson (Baba) Kevin Masterson (Oğul)

ROLÜ: Mimar

MEKANI: New York

GÖZ / SAÇ RENGİ: Mavi / Sarışın

ÖZEL YETENEKLERİ: Yüksek güç, mistik enerji kaynaklı ışınlar yaratabilen geliştirilmiş asa, uçabilme.

Boşanmış ve çocuğunun bakımını tek başına üstlenen baba Eric Masterson, Thor' un da gizli kişiliği altında çalıştığı inşaat alanında mimarlık yapıyordu. Mongoose, Thor' a saldırdığı zaman, Eric mücadele sırasında düşen kirişlerin altında kalarak sakatlandı. Bir süre topal kaldı. Ardından Thor ile yakın arkadaş olan Eric, bu kez ölümcül bir kaza geçirdi. Odin, Masterson' ı Yıldırım Tanrısı ile birleştirerek hayata döndürdü. Ondan sonra Dünya' da ne zaman bir kahramana ihtiyaç duyulsa Masterson, Thor kimliği altında orada oldu. Thor, kardeşi Loki' yi öldürdüğü ve ceza olarak sürgün edildiği zaman Masterson, Thor II kimliğini aldı ve görevini sürdürdü. Tabi sonunda Thor geri döndü ve Masterson' a ona ait olacak bir asa verildi. Masterson, Thunderstrike adını aldı. Sonrasında Thunderstrike, Thor' un hayatını kurtarabilmek için kendi canını feda etti.

Bir olası gelecek zamanda ise, Masterson' ın oğlu Kevin, New York' ta sanat okuluna başladı. Şehirdeyken Avengers Köşkü' nü ziyaret etti ve babasının asası ona verildi. Babasının güçlerine kavuşan Kevin, kendi zaman diliminin Avengers' ına katıldı.

TIGER SHARK

İLK GÖRÜNÜŞ: Sub-Mariner #5 (Eylül 1968)

GERÇEK ADI: Todd Arliss

ROLÜ: Amfibik suçlu

MEKANI: Derin denizler

GÖZ / SAÇ RENGİ: Gri / Kahverengi

ÖZEL YETENEKLERİ: Amfibik, hem karada hem suda yaşayabilir; yüksek su basıncına dayanıklı, 60mph ile yüzebilir, süper-insan gücüne sahip.

Olimpik yüzücü Todd Arliss, genlerine bir köpek balığının ve Sub-Mariner / Namor' un genlerinin eklenmesi sonucu, amfibik bir süper-kötü Tiger Shark' a dönüşmüştür. Namor bu deneyde yer almaya mecbur bırakılmanın öfkesiyle tutuşmuş ve Tiger Shark ile iki büyük düşman haline gelmişlerdir. Tiger Shark' ın güçleri zamanla azalmaya başladığında, Namor' un babası Leonard MacKenzie' yi kaçırmış ve Namor' a kendisine tekrar ve daha fazla güç vermesi için şantaj yapmıştır. Transfer işlemi sırasında olay bir kaosa dönmüş ve Tiger Shark, MacKenzie' yi demir bir boru ile öldürmüştür. Tiger Shark daha ölümcül olarak, Namor ile karşılaşmaya devam etmektedir.

TIGRA

İLK GÖRÜNÜŞ: The Cat #1 (Kasım 1972)

GERÇEK ADI: Greer Grant Nelson

MEKANI: New York

GÖZ / SAÇ RENGİ: Yeşil / Siyah-Turuncu

ÖZEL YETENEKLERİ: Gelişmiş güç, kesici pençeler, koklama, işitme ve görme duyuları yüksek derecede gelişmiş.

Greer Nelson kedi benzeri güçlerini, gizemli bir ırk olan Cat People' ın bir üyesi Dr.Joanne Tumulo tarafından almıştır. Bir kedi kimliğine kavuşan Nelson, San Francisco' da kostümlü bir maceracı olarak çalışmıştır. HYDRA ile girdiği çatışmada ölümcül derecede yaralanan Tigra, Cat People tarafından kurtarılmıştır. Cat People üyeleri, onu kurtarmak için vücuduna bir kedi ruhu aşılamışlardır. Tigra onların efsanevi şampiyonu haline gelmiştir ve ardından West Coast Avengers' a katılarak yeteneklerini ispatlamıştır. Greer Nelson kişiliğinde ise, New York Polis Departmanı' nda bir polis memuru olarak çalışmaktadır.

TINKERER, THE

İLK GÖRÜNÜŞ: Amazing Spider-Man Vol.1 #2 (Mayıs 1963)

GERÇEK ADI: Phineas Mason

ROLÜ: Suçlu mucit

MEKANI: New York

GÖZ / SAÇ RENGİ: Gri / Beyaz

ÖZEL YETENEKLERİ: Ölümcül silahlar ve tehlikeli araçlar icat etmede dahiyane zekası.

Phineas Mason, diğer adıyla "Korkunç Tinkerer"; makineleri tamir etmede ve onlardan ölümcül araçlar yaratabilmede yüksek bir yeteneğe sahiptir. Uzun süredir yeraltı dünyası suçlularına 1.sınıf araç ve silahlar sağlamıştır. Diamondback' in elmas fırlatıcıları ve Scorpion' ın kuyruğu bunlardan bazılarıdır. Tinkerer' ın oğlu Rick Mason, SHIELD için bulunduğu görevlerle bir ajan sıfatı almıştır, ancak bir hapishane firarı sırasında Judge Hart' ın ellerinde ölmüştür. Tinkerer, Hart' ı vurarak öldürmüştür, ama sonra Hart' ı hayata döndürmek için kaynaklarını kullanmıştır.

TITANIA

İLK GÖRÜNÜŞ: (I) Marvel Two-in-One #54 (Ağustos 1979), (II) Marvel Super Heroes Secret Wars #3 (Temmuz 1984)

GERÇEK ADI: (I) Davida DeVito, (II) Mary "Skeeter" MacPherran

ROLÜ: Profesyonel güreşçi, suçlu

MEKANI: (I) Los Angeles, (II) Denver, Colorado; sonrasında New York

GÖZ / SAÇ RENGİ: Mavi / (I) Siyah, (II) Kızıl sarışın

ÖZEL YETENEKLERİ: (I) Süper-insan gücü, 2 tona kadar kaldırabilme, profesyonel güreşçi ve yumruk yumruğa dövüş ustası; (II) Süper-insan gücü, 90 tona kadar kaldırabilme, süper-insan dayanıklılığı, ısıya, donmaya, hastalığa ve sakatlığa dayanıklılık.

Davida DeVito, Grapplers adlı profesyonel bayan güreşçilerin oluşturduğu takımın lideriydi. Titania ve ekibi, Roxxon Oil tarafından devletin Pegasus Projesi' ni sabotaj etmek için kiralandılar. Ancak Titania ve arkadaşları yenilgiye uğratıldı ve hapise gönderildiler. Hapisten çıktıktan sonra Titania' nın gücü, Power Broker sayesinde süper-insan düzeyine çekildi. Yeni ve daha güçlü bir Grapplers ekibinin liderliğini yapmaya devam etti, ama Scourge ile çalışmakta olan yeni Grapplers üyesi Golddigger tarafından suikaste uğradı.

Mary MacPherran, Denver' ın varoş mahallelerinden birinde yaşıyordu. Beyonder tarafından Battleworld' a ışınlandı. Orada Doctor Doom ona süper-insan güçleri verdi ve ilk Secret Wars' ta kendi ordularını komuta etmesi için görevlendirdi. Bu yeni Titania ve takım arkadaşı Absorbing Man birbirlerinden etkilendiler ve ilişkiye başladılar. Dünya' ya döndükten sonra She-Hulk ile arasında kişisel bir düşmanlık oluştu. Bunların yanında Masters of Evil ve Frightful Four' un da üyesi oldu. Titania ve Absorbing Man evlendiler. Titania kansere yakalandığında, Creel - Absorbing Man - hep yanında oldu. Titania iyileştikten sonra, ikili yeniden başlangıç yaptı, ama daha sonra ayrıldılar.

0
0
0
Yorum Yaz