13 04 2010

Marvel Civil War Tüm Hikaye

(DİKKAT! : Dosyalar bölümündeki yazılarımız "Spoiler" içermektedir. "Spoiler" sız bilgiler için "İncelemeler" başlığındaki yazıları takip ediniz.)

2006 yılında çizgi roman dünyası,Marvel Comics’in "Civil War" hikayesiyle sarsıldı. Joe Quesada’nın oynadığı kumarlar,ona fayda olarak geri döndü belki de.5 yıl gibi bir zaman zarfında, Mark Millar, Brian Bendis, Bryan Hitch gibi süper çizgi roman yıldızlarını Marvel’a kazandıran Quesada, Marvel’ı, şirketin 80’lerdeki başarılarına geri döndürdü.

Civil War 2006’da hemen hemen Marvel’ın tüm serilerinde devam eden dev bir “event” olarak ortaya çıktı.7 sayıdan oluşan asıl Civil War hikayesi,Mark Millar tarafından yazıldı ve usta çizer Steve McNiven tarafından çizildi.Peki neydi bu Civil War?

Şimdi sizler için hazırladığımız bu dosyada,Civil War ve Civil War hikayesinde en önemli yere sahip olan ciltlerin içerikleri hakkında detaylı bilgiler bulacak,"Civil War nasıl başladı? Nasıl bitti? Marvel evrenini nasıl etkiledi?"gibi sorulara cevap bulacaksınız. Hemen okumaya başlayın! Bu muhteşem hikayeyiöğrenin.

MARVEL CIVIL WAR (Mark Millar & Steve McNiven)

      Amatör bir super kahraman grubu olan "New Warriors" televizyonda kendi reality şovlarını yapmaktadırlar.Canlı yayın esnasında,Stamford kasabasında mücadele ettikleri bir grup süper kötüyü kıstırırlar.Ancak bu süper kötüler arasında bulunan Nitro,New Warriors'tan bir gömlek üstündür.Süper gücü sayesinde kendisini patlatarak,Stamford kasabasının yarısını da beraberinde havaya uçurur.Katliam sonucunda Stamford yerle bir olmuş ve çocuklar dahil 612 kişi hayatını kaybetmiştir.

     Bu olay sonunda,zaten süper kahramanlara karşı pek iyi bir yaklaşım göstermeyen hükumet ile kahramanlar arasındaki ipler kopma noktasına gelmiştir.Halk, olan olaylardan tüm kahramanları sorumlu tutmuştur.Bunun sonucunda da Amerikan hükumetinin radikal bir karar alma yoluna gitmiştir.İşte İç Savaş burada başlamıştır.

     Karara göre," Superhuman Registration Act" yasası dahilinde,süper güce sahip her kahraman,maskesini indirecek ve devletin kayıdı altına girecektir.

Yasa,tüm kahramanlarda bir şok etkisi yaratmıştır.Ancak Johny Storm (Human Torch)'un bir grup insan tarafından kıstırılıp linç edilircesine dövülmesi ve ardından canlı yayında bir bayanın,Tony Stark'a olan çıkışı olayları tetikler.SHIELD direktörü Maria Hill bu görevin başına geçmesi için Captain America'ya teklif götürür.Ancak Captain America bunu anında reddeder ve bu yasaya karşı olacağını belirtir.Helicarrier'dan kaçarak kayıplara karışır.Bunun üzerine SHIELD,Iron Man'i göreve çağırır.Tony Stark,canlı yayında ona bağıran kadından etkilenmiştir ve bu kararın doğru olduğuna inanmıştır.Bu yüzden görevi kabul eder ve İç Savaş burada başlar.

Iron Man,yanına yeni yasayı destekleyen Mr.Fantastic,Spider-Man,Ms.Marvel,Black Widow,Wonder Man gibi birçok önemli kahramanı alarak,yeni yasanın savunucusu olan grubunu oluşturur.Kuşkusuz Civil War'da gerçekleşen en önemli olaylardan birisi de Spider-Man'in canlı yayında,yıllarca sakladığı kimliğini açıklaması olmuştur.

Superhuman Registration Act'ın karşısında yer alan Captain America, Daredevil,Luke Cage,Iron Fist,Wolverine gibi kahramanları da yanına alarak yer altına inmiştir ve Secret Avengers oluşumuna liderlik etmektedir.

Saflar belli olduktan sonra,çatışmalar da yavaş yavaş başlar.Yasayı destekleyen taraftaki kahramanlar,sürekli SHIELD askerleriyle beraber operasyonlara katılmakta ve yasa karşıtı süper güçlüleri aramakta ve avlamaktadır.Captain America ise ortalıktan kaybolan eski SHIELD direktörü Nick Fury'nin de yardımını almış ve sadece onun bildiği gizli SHIELD sığınaklarının yerlerini bulmuştur ve orları üs edinmiştir.

Sonunda karşı karşıya gelen iki taraf inanılmaz bir çatışmayla birbirlerine girmiştir.Ancak bir anda ortaya çıkan Thor,savaşın gidişatını değiştirmiştir.Daha sonraları,onun gerçek Thor olmadığı,sadece Reed Richards'ın Thor'dan klonladığı bir robot olduğu anlaşılacak olan Thor,direnişçiler arasında bulunan Goliath'ı öldürmüştür.Herkes şaşkınlık içerisinde,savaşın burlara geleceğini tahmin etmemiş görünmektedir.Son anda taraf değiştiren,Sue Storm,direnişçileri kalkan içerisine alarak,kurtulmalarını sağlamıştır.Bu gelişmeler üzerine,verdiği kararın hata olduğunu gören Spider-Man'de,Iron Man ile birebir kapışmış ve Avengers kulesinden kaçmıştır.Yer altına inerek,Captain America'yı bulmaya çalışırken,bir kaç süper kötü tarafından kıstırılmış,ölesiye dövülmüş,ancak Punisher'ın yardımıyla kurtulmuştur.Punisher,Spider-Man'i kaptanın yanına götürmüş ve Spider-Man'de direnişçilere katılmıştır.


Iron Man ve ekibi,yakaladığı direnişçileri, Negative Zone'da hapis tutmaktadır.Captain America,Baxter Binası'na sızarak,Negative Zone'un planlarını ele geçirir.Döndüğünde,Punisher'ın,kendilerine katılmak isteyen eski iki kötü karakteri dinlemeden öldürmesine tanık olur.Bunun üzerine Punisher'ı feci şekilde döverek,gruptan atar.Bu sırada Sue Storm,Namor'un desteğini almak için,Atlantis'e gider.Storm ve Black Panther'da direnişçilere katılır.

Secret Avengers sonunda Negative Zone'a baskın yapar.Ancak Iron Man onları beklemektedir ve pusuya düşmüşlerdir.İnanılmaz geçen savaş sırasında,Young Avengers üyesi Hulkling tutuklu süper kahramanları kurtarmayı başarır.Şimdi herşey dengelenmiştir.Aşırı güç harcayan Cloak,tüm karakterleri New York'un göbeğine ışınlar.Savaş New York'a taşınmıştır.Iron Man'i alt etmeyi başaran Captain America,tam zafer darbesini vurmak üzereyken bir grup sivilin saldırısına uğrar.O an etrafına baktığında,şehrin ne hale geldiğini görür.Bu savaşın nelere sebep olduğunu,ne kadar büyük bir zarar verdiğini anlar ve polise teslim olur.Savaşı Iron Man kazanmıştır.

İç savaş sonrası,yasa oturmuş ve kahramanların çoğu devlete kayıt olmaya mecbur kalmıştır.Savaşlarını sürdüren bazı karakterler,kaçmışlar ve "aranan bir suçlu" olarak damgalanmışlardır.Captain America mahkemeye giderken bir suikaste uğramış ve "Death of Captain America" serisi başlamıştır.

CIVIL WAR : AMAZING SPIDER-MAN (J. Michael Straczynski & Ron Garney)

  

Civil War'un en çok sükse yapan hikayelerinden birisi de Spider-Man kısmıdır kuşkusuz.En başta yasanın yanında yer alan Spider-Man,kimliğini tüm dünyaya açıklamış ve bunun sonucunda bin türlü problemle karşılaşmıştır.En başta patronu J.Jonah Jameson tarafından,sahtekarlık suçuyla dava edilmiş ve ardından Kingpin tarafından düzenlenen ve May Hala'sının vurulmasıyla sonuçlanan,bir suikastin içerisine düşmüştür.

Amazing Spider-Man hikayesinde,Peter Parker'ın kimliğini açıklaması sonrası yaşadığı zorluklar ve Iron Man'in yanından ayrılıp,direnişçilere katılmasıkısımları anlatılmaktadır.Civil War serisinin en okunması gereken ciltlerinden birisi.

CIVIL WAR : IRON MAN (Gage & Maleev & Zircher)


Civil War serisinin en edinilmesi gereken ciltlerinden bir tanesi daha.Civil War Iron Man!

Bu hikayede,Tony Stark'ın yasanın yanında yer almasının sebeplerini öğrenecek,bu kararı vermesinde etkili olan faktörleri ve yaşadıklarını görecek,Civil War sonrası yeni örgütlenmelerin oluşumlarının temellerinin atılmasını izleyecek ve "İtiraflar" adlı bölümde,Tony Stark'ın, parmaklıklar arkasındaki Captain America ile son görüşmesine tanık olacaksınız.

 


CIVIL WAR : CAPTAIN AMERICA (Ed Brubaker & Mike Perkins)

 

Bir başka önemli Civil War hikayesi..

  Captain America'nın yasayı reddetmesi ve kaçak durumuna düşmesi sonucunda,kendisinin ve çevresindekilerin hayatlarının inanılmaz değişimini,bu hikayede göreceğiz.

Captain America'nın sevgilisi, Sharon Carter'ın düştüğü çıkılmaz nokta,Red Skull'ın Sharon Carter üzerinden planladığı büyük suikastın oluşumu,Winter Soldier Bucky Barnes'ın yeniden ortaya çıkışı,bu hikayede bizlere anlatılıyor.

ROAD TO CIVIL WAR (Bendis & Straczynski & Maleev & Garney)

İç savaşa giden yolun başlangıcını göreceğimiz bu ciltte,devleti süper insan kayıt yasası kararına iten faktörleri,süper kahramanların en gizli grubu Illuminati'nin ortaya çıkışını ve gizli toplantısını,sonraları World War Hulk'a sebep olacak olan,Illuminati'nin Hulk'ı dünyadan gönderme kararınının iç yüzünü,Spider-Man'in Stark hediyesi yeni kostümüyle olan ilk maceralarını ve Titanium Man'in yaptığı saldırının arkasındaki sürpriz nedeni bu hikayede öğreneceksiniz.

CIVIL WAR : WOLVERINE (Marc Guggenheim & Humberto Ramos)

İç Savaş'ın altında yatan bilinmeyen sebeplerden bir yenisini de bu hikayede öğreniyoruz.Stamford trajedisi sonrası,bu olaydan sorumlu olan kişinin cezasını kesmek de Wolverine'e düşüyor.Wolverine bu olayın baş sorumlusu Nitro'nun peşine düşüyor ve onun cezasını vermeye ant içiyor.Ancak Nitro'yu ararken hiç tahmin etmediği şeylerle karşılaşan Logan,Stamford kazasının sadece bir süper kötü saldırısı sonucunda değil,bir Damage Control şirketinin kar amacı planlarının etkisiyle oluştuğunu öğreniyor.Damage Control şirketi,yıkılan şehirleri onaran ve eski haline getirmeye çalışan bir şirket türü,ama Nitro'ya patlama etkisini arttıracak olan gerekli donanımı sağlayan bu şirket neyin nesi? ve başında kim var? Wolverine herkesin cezasını bu hikayede verecek !0
0
0
Yorum Yaz