06 12 2011

İNCELEME #76: Medieval Spawn & Witchblade

SPAWN ÖZEL HAFTASI' KASIM 2011

Yayıncı: Image / Top Cow - Sayfa Sayısı: 96 - Yazar: Garth Ennis - Çizer: Brandon Peterson - İçerdiği Sayılar: Medieval Spawn & Witchblade #1-3

Yıllar öncesi... Şövalyelerin atlarının üzerlerinde heybetle gezindiği, kralların şiddet ve kan ile hüküm sürdüğü ve sihrin gizemli ellerde kötülüğün sembolü olarak kullanıldığı yıllar...

1175 yılı... Darkness gücü Lord Cardinale olarak bilinen acımasız kralın hizmetindeydi. Darkness' ın sahibi Cardinale, karanlığın ordularıyla yeryüzündeki en güçlü krallık haline gelmişti. Ancak her kana susamış kral gibi, o da daha fazlasını istiyordu. Matthew Royale, ona daha fazla güce giden yolu gösterdi. Faerie kasabasını işgal ederek, var olan en güçlü büyünün sahibi olmak... Darkness gücü, gündüz güneşinde işe yaramadığı için Lord Cardinale, düşmanları bu bilgiyi farketmeden, kendisine gündüzleri de yarayabilecek bir güç bulmalıydı. Kendisini bir sihir öğrencisi olarak tanıtan Royale' in teklifini kabul etti ve Faerie' ye saldırdı. Faerie, tamamen barışın hüküm sürdüğü ve halkın mutluluk içerisinde yaşadığı bir cennetti. Ancak Lord Cardinale' in bilmediği iki şey vardı. Şehrin bekçisi olan korkusuz savaşçı, bir Hellspawn...Ve Witchblade' in yeni sahibi, güzeller güzeli Katarina...

Hikayenin konusu bu şekilde ilerliyor. Medieval Spawn, orjinal Spawn serisinin 9.sayısında ilk kez ortaya çıktı. Spawn hikayesinin ortasında bizi alıp, orta çağa geri götüren ve Sir John of York adlı Hellspawn' ın ufak bir macerasını okutan Mcfarlane, hayranların karakteri çok tutması üzerine Medieval Spawn' a biraz daha vakit ayırmaya başladı. Bu da o "vakit ayırmalardan" birisi. Hikaye, orjinal Spawn karanlığından yoksun; ancak ortaçağın atmosferine birebir sahip. Lord Cardinale kana susamış bir kral ve Darkness gücünün 12.yüzyıldaki sahibi. Royale adında, en başından beri sinsice bir planının var olduğunu anladığımız bir büyücü onu Faerie' ye savaş açma konusunda ikna ediyor. Faerie askerleri Darkness orduları karşısında kolayca dağılsa da, dönemin Hellspawn' ı çıkageliyor ve Darkness ordularına meydan okuyor. Katarina, köyde yaşayan; ama savaşçı kişiliği dolayısıyla sürekli kavgalara karışan erkek modelinde bir kadın. Yanında da her hikayenin olmazsa olmazı komik bir tip var. Spawn ile Darkness orduları savaşı köye sıçramadan hemen öncesinde, Katarina Witchblade' i buluyor. Darkness' ı yenebilecek güce sahip olan bu silah, Katarina' yı bir savaşçı prenses moduna sokuyor. Komik tipimizin, ganimetler bularak zengin olma arzusu yüzünden Katarina ile ikisi Spawn' ı izlemekte karar kılıyor ve Spawn ile Witchblade' in, Darkness ordularına ve Lord Cardinale' e karşı savaşını izliyoruz.

Witchblade, Image evreninde Spawn simbiyotundan daha güçlü bir silah veya kostüm. Zaten buna da yusuflamaya başlayan Lord Cardinale' in, Royale' e sorduğu sorular delil oluyor. Spawn için "Bu da ne? Bir tehdit olabilir mi?" sorusunu sorduğunda, Royale' den "Hayır" cevabını aldığını görüyoruz. Aynı soruyu Katarina için sorduğunda ise, Royale' in sessiz kaldığını görüyoruz.

Spawn ile Witchblade arasında olmazsa olmaz, geçmişe dayalı romantik bir ilişki de mevcut. Ancak şu Hellspawnların hepsinin, trajikomik bir aşk hikayesi olmasına üzülüyorum :) Hellspawn' ımız sağlam bir vurgun yiyor Katarina' dan diyebilirim. Yine o nekroplazmik gözyaşlarına tanık oluyoruz :)

Hem güç dengesi, hem de bu aşk mevzusu dolayısıyla Spawn biraz ezik kalmış Witchblade' in yanında. He Al Simmons, Sara Pezzini hikayesi görsek ne olurdu bilemem, belki bu Hellspawn biraz çekingen :) Ancak hikayeye karizma bir giriş yapan ve orduları dize getiren Spawn' ın finalde kuyruğunu saklayarak tıpış tıpış gitmesini izlemek istemezdim.

Savaş sahneleri güzel, ortaçağ unsurları iyi şekilde yansıtılmış. Bir de Katarina' nın yanındaki şu sevimsiz adamın kendine has komedi bölümlerinin sayısı azaltılsaymış, daha sürükleyici olabilirmiş. Ama hakkını vermek lazım. Katarina ile arasındaki diyaloglar, tebessüm ödülünü kazanıyor.

Garth Ennis, usta bir kalem. Zaten Spawn evreninde çalışmayan usta isim yok gibi. Ennis, elindeki muhteşem malzemeyi, döneme göre en güzel şekilde kullanmış. Dönem deyince seri 1997 yılında yayınlanmıştı. Spawn, Witchblade ve Darkness. Image/Top Cow evreninin güzide üçlüsü. Bundan ala malzeme her yazara kısmet olmaz tabi, ancak Ennis mizahı biraz daha azaltıp, bu üç serinin orjinallerindeki karanlık atmosferi birazcık arttırsaymış, daha güzel bir hikaye olabilirmiş. Ben bir Spawn ve Witchblade okuyucusu olarak, uzun soluklu ve ciddi bir Medieval Spawn/Witchblade hikayesi okumak isterdim açıkçası.

Çizimler başarılı, Brandon Peterson yeni dönem bir çok Witchblade çizerinden iyi iş çıkarmış. Yeni dönem Spawn çizimlerinden pek bahsetmeme gerek yok zaten. Hikaye zaten çerez niyetine okunacak bir macera ve çizimler de kaliteyle en doğru orantılı şekilde yapılmış bence. Aralarda rastladığımız Michael Turner ve Marc Silvestri çizimleri de, ciddi bir Medieval Spawn/Witchblade hikayesi olsaymış, başımıza neler gelirmiş bunu gösteriyor :)

Spawn ve Witchblade takipçisiyseniz, ana serilerden koparak eğlenceli bir macera okumak için birebir Medieval Spawn/Witchblade. Ben daha çok güzel bir Medieval Spawn macerası okumak için yönelmiştim, fakat dediğim gibi; çerez niyetine okunabilecek eğlenceli bir hikaye. Malum 1997 yılında basılmış ve baskısı tükenmiş durumda çoktan. Ebay veya mycomicshop tarzı sitelerden 2.el temin edilebilir. Bu zahmete girmeye değer mi? Sağlam bir Spawn-Witchblade takipçisiyseniz, koleksiyonunuzda mutlaka görmek isteyeceğiniz bir hikaye bence. Ancak ilginiz yoksa, internetten ara sıcak niyetine indirebilirsiniz.

NOT: 3.0 / 5.0

0
0
0
Yorum Yaz