05 12 2011

HNN - Will Carlton ve Szymon Kudranski - Spawn Röportajı

HNN - Will Carlton ve Szymon Kudranski - Spawn Röportajı |  görsel 1

SPAWN ÖZEL HAFTASI' KASIM 2011

Al Simmons kafasını havaya uçurarak hayatına son verir… Tam öldüğü anda Jim Downing hafızası silinmiş bir şekilde, bir hastane odasında komadan uyanır. Yardım için çığlık atmaya çabalarken yaşam destek ünitesi ona bakmakla görevli olan hemşire Sara’ya bir mesaj gönderir. Bu Tanrıya her gün onun hayata tekrar gözlerini açması için yalvaran hemşire için bir mucizedir aslında. Hastane tarafından 47. Hasta olarak tanımlandırılan Jim Downing tüm tıbbi testleri başarıyla geçer. Garip olan tek durum dosyası “kayıp” olduğu için hiç kimse onun hakkında bir şey bilmemektedir.

Spawn’ın hikayesinin izlediği bu yeni çizgi ile ilgili Will Carlton ve Szymon Kudranski ile konuşma fırsatı bulduk.

Horror News Network: Todd McFarlane, Greg Capullo, Whilce Portacio gibi isimlerin ayak izlerini takip ederek bu seri üzerinde çalışmak üzerinizde bir baskı yaratıyor mu?

Will Carlton: Elbette, ama bizi direk Todd’un seçmiş olduğu gerçeği bizi biraz rahatlatıyor aslında. Todd’un işi bize devredip sırra kadem basması gibi bir durum yok ortada. Onunla olabildiğince yakın çalışıyoruz gerek hikaye gerekse karakterler açısından. Şu ana kadar pek çok kez hikayenin izlediği, izleyeceği yol ile ilgili konuşmalar yaptık onunla ve yapmaya da devam edeceğiz.

Bununla birlikte, Todd bize kendi düşüncelerimizi hikayeye yansıtabilmemiz için gerekli alanı veriyor ki bu ben ve Szymon için oldukça önemli bir şey. Todd’un hikaye ile ilgili görüş ve önerilerinin bir telefon veya e-mail uzağımızda olduğunu bilmek oldukça…iyi bir kaynak öyle değil mi?

Günün sonunda bence en büyük baskı yeni bir şeyler yapacak olduğumuzun bilincinde olmak ve bunu yaparken aynı zamanda bizlerden önce gelen efsanelerin yarattığı sanat eserinin evrimini gerçekleştirmeye çalıştığımızı bilmek diyebilirim. Bu kesinlikle büyük bir baskı. Todd, Greg, Whilce, Wood, Niles, Templesmith, Jenkisns, Medina, Hine, Holguin, Haberlin ve diğerlerinin, Spawn efsanesini yaratan kişilerin ayak izlerinden yürümek bizim için bir onu ve işin kolay kısmı aslına bakarsan…Çünkü çok havalı.

Horror News Network: Spawn karakteriyle ilgili sizleri en çok etkileyen şey nedir?

Will Carlton: Benim açımdan mitolojinin derinliği. Dikkatlice baktığınızda ne kadar uçsuz bucaksız olduğunu görüyorsunuz. Cennet ile Cehennem ve dine ait mitolojilerle beraber iyi ve kötüye ait bu tarihi hikayelerin insan üzerindeki ağırlığını görüyorsunuz.  Akabinde, tüm bunların hepsini yalnız ve kayıp bir ruhun üzerine boca edip onu çırılçıplak dünyaya itiyorsunuz ve bununla nasıl baş etmeye çalıştıklarını izliyorsunuz.

Al Simmons’ın başından beri belli bir amacı vardı: Wanda’yı istiyordu o ve diğer her şeyin canı cehennemeydi. Ama durum bu kadar basit değildi elbette. Elindeki güçlerle onu kazanmak adına istediği her şeyi yapabilirdi. Ama hayat bu kadar basit değildi ve Al bunu biliyordu. Wanda’nın yeni hayatı, kendi güçleri ile ilgili kabul etmesi gereken şeyler vardı ve bence bunlar onu mahveden şeyler oldu. Malebolgia’nın planında olduğu gibi, içindeki kargaşa Al’ı tepetaklak etti, kafasını karıştırdı. İçindeki bu çatışma Al’ı 185 sayılık bir kefaret, çözülüm ve kendini keşfetme yolundaki arayışa götürcekti. Şimdi ise, Jim ile birlikte elimizde omuzlarındaki tüm o yüklerle bir başka kayıp yalnız adam var. Peki ama onun amacı ne? Bu yeni hayatına bakış açısı ne ve elindeki inanılmaz güçleri nasıl kullanacak? Bunlar cevaplaması eğlenceli türden sorular olacak.

Szymon Kudranski: Ben daha ziyade görünüşle ilgilenen biriyim, bu yüzden benim için bütün olay onun ve içinde bulunduğu kirli, korkunç dünyanın tasırımıyla ilgili oldu.

HNN: Biraz da şimdiki Spawn’dan, yani Jim Downing’den bahsedelim. 2011 yılından Jim’in geçmişiyle ilgili neler öğrenmeyi umabiliriz?

Will Carlton: Pek çok şey. Jim’e onyıllarca devam edecek Wolverine tarzı bir orjin hikayesi vermek planımızın bir parçası olmadı, ama Jim’in durumunda hatta kişiliğinin özünde kayıp adamın temelleri yer almakta. 2011’den başlayarak Todd’un ortaya koyduğu bu temele ait parçaları tek tek toplayarak Jim’in etrafındaki gizemi çözmeye çalışacağız ve bunu yaparken her şeyin olması gerektiği şekilde gitmesini beklemeyeceğiz.

Yıl sonunda Jim’in önünde yürümesi gereken açık bir yol olmuş olacak…tabi ki yolun üzerindeki engellerle beraber.

HNN: Önümüzdeki sayılar Jim’in bir tip mesih olması ile ilgili mi olacak?

Will Carlton:  Jim in ikinci geliş ile ilgili tüm fikir aslında görünebilen gelecekteki hikaye akışının bir parçası olmasıyla alakalı. Jim Al’dan tamamen farklı bir şeytan, ve her ikisinin de başlangıç noktaları benzer olsa da, Jim gölgeler içinde saklanmakla yetinmeyecek. Işığa adım atmasının Jim’in dünyasını nasıl etkileyeceği bize önceki 200 sayıdan farklı bir anlatım olanağı sağlıyor ve aynı zamanda tehdit ve karanlığın daha önce görülmemiş bir şekilde tavan yapmasına neden oluyor.

Jim’in güvenliği ve akıl sağlığına yönelik en büyük tehditlerin insan elinden olacağını görmek çok da zor değil.

HNN: Spawn ile ilgili en güzel şeylerden biri de geniş bir villain kadrosuna sahip oluşuydu. Seriye Bludd isimli yeni bir vampir getiriyorsunu. Bu karakterden neler bekleyebiliriz?

Will Carlton: Bludd sıradan bir vampir değil. Orjinine burada detaylı olarak girmeyeceğim ama uzun zamandır ortalıkta olduğunu söyleyebilirim. Amacı ve gerçek hedefleri hikaye ilerledikçe ortaya çıkacak.

HNN: Jim Downing ile Clown arasındaki ilişkiyi şu anı baz alarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Will Carlton: Clown her zaman Maleblogia’nın yıkım aleti olmak istemiştir ama bu rolü hep yeni Hellspawn için eğitim görevlisi olmakla arka plana atılmıştır. Jim ile birlikte bunun hepsini değiştirmeye çalışıyor. Clown’un bakış açısıyla, Jim onun için büyük bir şans demek oluyor – Al Simmons gitmiş, Malebolgia gitmiş (Jim’in gelişi itibariyle). Ve karşısında, çektiği tüm azabı için verilen bir hediyeymişçesine, saf ve aç Jim duruyor.

Clown her zaman üstün zekalı biri olarak tasvir edilmemiştir ama bir planı olduğunu da inkar edemeyiz. Bu yeni adamı, bu yeni potansiyel tehdidi, kanatlarının altına alıp ona öğretmeye başladı, yani Al ile yaptığından daha farklı bir yol izliyor, çünkü öyle istiyor. Şu ana kadar da Jim’e oldukça yardımı dokundu ve ilişkileri de bu yönde büyümeye devam ediyor. Pürüzsüz bir şekilde değil elbette, ama Clown burada daha öncekinden çok daha karmaşık bir karaktere sahip. Bunun nereye gideceğini ise hep beraber göreceğiz.

Horror News Network: Malebolgia geri dönecek gibi gözüküyor. Başka hangi Spawn villainlerini görmeyi bekleyebiliriz?

Will Carlton: Malebolgia kesinlikle geri dönüş yolunda ilerliyor. “Hey çocuklar, babanız eve geldi” tarzı bir kolaylık söz konusu değil elbette, kendisinin biraz çaba sarfetmesi gerekiyor, 203. sayıda görmeye başlayacağımız üzere. Ama kesinlikle geri geliyor, fanların bekleyeceğinden farklı bir şekilde olacak olsa da…

Diğer villainlere gelecek olursak, üzerinde Tremor olan bir kapağı halihazırda gösterdik, yani o da geri dönecekler arasında; ancak direk villain olup olmayacağı tartışmaya açık bir konu. Spoiler vermek istemiyorum ama şunu söyleyeyim, kimsenin düşünmediği karakterler geri dönüş yapacak ve bunların önemli bir kısmı 209. sayı itibariyle ortaya çıkmış olacak.

Ek olarak, Jim’in yardımcı oyuncu kadrosunda olup da ilerde ana karakterlerden olacak Marc, Sara, Det gibi yeni isimler de var. Rowand her yeni sayıyla beraber hikayeye daha da dahil olup gerçekçilik kazanacak. Yani aydan aya olup bitecek çok şey var diyebilirim.

Horror News Network: Yeni okuyucular için hikayeye balıklama dalma noktası nerede sizce?

Will Carlton: Spawn’ın süper kahraman ve korku çizgi romanı arasında gidip geldiği uzun bir geçmişi var ve bence bu iki türün en iyi kaynaştığı nokta Hellspawn olmuştur. Güzel tarafı ise bunun kasıtlı bir çabadan ziyade doğal olarak gelişen bir süreç sonunda ortaya çıkmış olmasıydı.

Bizler temel olarak yeni bir Spawn çağının temellerini atmaya çalışıyoruz. Uzun süredir seriyi takip edenler için seriye derinlik katmakla beraber, her şeyi yeni ve taze tutmaya çalışıyoruz. Jim başrol oyuncusu olarak henüz emekleme aşamasında. Yardımcı oyuncuları kendi başlarına ayakta duracak kıvama gelmeye hazırlanıyor. Ve Spawn olmanın ne demek olduğu en baştan, evrenin en karanlık uçlarına gidecek kadar güçlü bir incelemeyle yeniden keşfediliyor.

Szymon Kudranski: 200. sayıyı arkamızda bıraktık, ve Todd klasik Spawn havasından uzaklaşmaya başlıyor. Todd’da beğendiğiniz çizim stilini beğeniyorsanız, seriyle beraber kalın derim.

Horror News Network: İkiniz arasındaki yaratıcı süreç nasıl işliyor?

Will Carlton: Olabildiğince düz ve açık bir şekilde. Hikayeyi Jen’e veriyorum ve o da Szymon’a veriyor, o da kelimelerimin güzel gözükmesini sağlıyor. Ara sıra oldukça kaba bir skeçi kafamdakini ortaya koymak adına Szymon’a paslıyorum o da üzerinden geçip kendisine ait hale getiriyor ya da kendi düşünceleriyle beraber bana geri paslıyor. Oldukça eğlenceli bir süreç bu ve heyecanı her yeni sayfayla beraber daha da yukarı taşınıyor. Ayrıca eski sayılara oldukça sık başvuruyorum, çünkü Szymon’un panellerinde belli anları yansıtıp tüm olaylar arasında bir bağlantı yaratabileceğimiz bir takım elementler bulunuyor. Bunları iki farklı hikaye akışını bir araya bağlamak için kullanıyoruz.

HNN: Spawn her zaman, içindeki şeytan ve canavarların katkısıyla olsa gerek,bir korku havasına sahip olmuştu. Szymon, senin çizim stilin Spawn’a kesinlikle daha çok korku havası katıyor. Senin bu konu hakkındaki düşüncelerin neler?

Szymon Kudranski: Ben stilimin seriye çok fazla korku havası kattığını düşünmüyorum. Ben daha ziyade seriyi drama/gerilim arası bir yerde görüyorum korkudan ziyade (en azından ilk sayılarda böyle). Her zaman belli bir denge sahibi olmaya çalışıyoruz: hikayenin çizimi gölgelememesi, ya da tam tersi. Her zaman eşit bir durum söz konusu. Piyasadaki en popüler çizimler olmamış olabilir ama bizim için mükemmel neyse onu ortaya koymaya çalışıyoruz ve bizim okumaktan keyif aldığımız bir seri yapmaya uğraşıyoruz.

HNN: Kapanışı yaparken, devam etmekte olan Spawn serisi ile ilgili okuyuculara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Will Carlton: Kemerlerinizi bağlayın. Üzerinde çalıştığımız şey, daha önce gelenlerden çok daha farklı olacak. Serinin ilk çıktığından beri büyük bir hayranıyım dolayısıyla bir saniyeliğine olsun bu efsasene üzerinde özensizce çalıştığımızı düşünmeyin. Umuyorum bu macerada bizlere eşlik edersiniz…her sayıyla beraber daha iyiye gidiyor ve seri ilerledikçe hayal bile edemeyeceğiniz yerlere gidiyor olacağız.

Szymon Kudranski: Umarım beğenirsiniz!

0
0
0
Yorum Yaz